GWARANCJA SUCHOŚCI
↑
Taka ikona może pojawiać się okresowo przy naszych produktach
(jej brak nie oznacza, że węgiel jest mokry)
Co oznacza ikona gwarancji suchości?
Oznacza, że węgiel który państwo zamówią w okresie trwania “Gwarancji Suchości” na pewno przyjedzie do Państwa powierzchownie suchy. Gwarancja pojawia się w momencie dużych stanów magazynowych suchego węgla oraz w czasie trwania tzw. okien pogodowych (słońce lub mróz).
Czy Gwarancja Suchości jest dodatkowo płatna?
Jest bezpłatna. Jednak nie zawsze jest dostępna.
Czy produkt bez Gwarancji Suchości będzie mokry?
Brak gwarancji nie oznacza, że węgiel będzie mokry. Wilgotność zależy od warunków atmosferycznych, zapasów magazynowych i innych czynników. Dokładamy wszelkich starań aby oferować głównie suchy węgiel.
Które produkty objęte są Gwarancją Suchości?
Najczęściej gwarancją suchości jest objęty Ekogroszek Platinum. Nie oznacza to jednak, że pozostały asortyment jest mokry. Przy Ekogroszku Platinum stosujemy dodatkowe zabezpieczenia przed warunkami zewnętrznymi tzn, surowiec przechowywany jest pod zadaszeniem, magazynujemy i workujemy spore ilości w porze suchej oraz zatrzymujemy linie workujące w momencie wzmożonych opadów atmosferycznych. Warto pamiętać, że może się zdarzyć sytuacja kiedy pojawią się długotrwałe opady atmosferyczne a zapasy suchego surowca skończą nam się – wtedy zmuszeni będziemy do opóźnienia realizacji zamówienia do momentu pojawienia się “okna pogodowego” w celu wywiązania się z gwarancji. Warto wcześniej planować zakup węgla.
Czy węgiel mokry zdarza się często?
Mokry węgiel zdarza się stosunkowo rzadko, najczęściej występuje w okresach długotrwałych opadów i niskich temperatur. Zjawisko jest normalne, powszechne i występuje na wszystkich kopalniach i składach węgla – należy się z tym liczyć decydując się na używanie kotła na paliwo węglowe.
Czy wilgoć na węglu jest dla niego szkodliwa?
Węgiel kamienny ze względu na zawarte w nim cenne energetycznie gazy gdy jest wilgotny nie wietrzeje i nie traci właściwości. Woda to naturalny konserwant węgla.
Po co węgiel jest płukany?
Węgle pierwszego gatunku, są płukane w zakładach wydobywczych w celu pozbycia się zanieczyszczeń takich jak kamień, skała płonna itp. Surowce nawet w porze letniej przyjeżdzają z kopalni powierzchownie mokre.
Parametry wilgotności analitycznej zmieniają się?
Gdy węgiel jest powierzchownie mokry parametry wilgotności analitycznej wew. surowca pozostają bez zmian, węgiel kamienny wody nie chłonie – wilgoć jest tylko powierzchowna.
Dlaczego nie czekamy aż węgiel wyschnie?
Przerwa pracy zakładu w czasie długotrwałych opadów spowodowała by znaczne podniesienie kosztów prowadzenia działalności co finalnie przełożyło by się na duży wzrost cen produktów i nie opłacalność używania tych paliw oraz prowadzenia przedsiębiorstwa. Firma posiada umowy wiążące z dostawcami, przewoźnikami i firmami pośrednimi gdzie konieczna jest ciągłość współpracy. W przypadku np. kilkudniowych opadów w szczycie zapotrzebowania na opał gdzie kolejki oczekiwania na realizację zamówień sięgają nawet 60 dni a dobowa produkcja oraz ilość zleceń przekracza 500t nie możliwe jest zatrzymanie przedsiębiorstwa, dostaw, wydań, wstrzymanie firm transportowych, całej logistyki i oczekiwanie na kilkunastodniową pogodę w celu osuszenia surowca, gdyż kumulacja nie zrealizowanych w tym czasie zamówień spowodowała by brak możliwości zrealizowania ich wszystkich później, dobowa ilość skumulowanych zamówień przekroczyła by możliwości produkcyjne i logistyczne przedsiębiorstwa oraz przewoźników a państwo nie mieli by czym palić. Dobrym przykładem nie możliwości sprzedawania wyłącznie suchego węgla są zakłady wydobywcze z których płukany i zmoczony deszczem węgiel (bardzo mokry) ładowany jest na auta i wagony. Jednym skutecznym sposobem jest osuszenie go w warunkach domowych tzn. otworzenie kilku opakowań kilka dni przed zasypaniem podajnika.
Czy mokry węgiel należy suszyć?
Procesy spalania w niektórych urządzeniach grzewczych mogą być efektywniejsze gdy węgiel nie jest bardzo mokry, niewielka i umiarkowana wilgoć powierzchowna nie ma wpływu na jakość spalania. Gdy węgiel jest bardzo mokry zalecamy w kotłowni otworzyć opakowania kilka dni przed zasypaniem podajnika w celu odparowania wody.
Dlaczego podajniki rdzewieją?
Korozja, występuje nie ze względu na mokry opał tylko ze względu na zawartość siarki w węglu. Nawet powierzchownie suche paliwo węglowe będzie powodować skraplanie się wilgoci na wewnętrznych ściankach podajnika. Korozję powoduje kwas siarkowy (połączenie wody [H2O] z siarką [S] powoduje powstanie żrącego kwasu siarkowego H2SO4) – im wyższa wilgotność powierzchowna węgla tym mniej nasycony, czyli mniej żrący roztwór kwasu siarkowego powstaje na ściankach podajnika a korozja postępuje wolniej. Podajniki renomowanych producentów kotłów wykonane są ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej natomiast zwykłe z blachy stalowej należy traktować jako element amortyzacyjny wymagający wymiany co kilka lat.